Faydalı Bilgiler

Trafikte veya park halindeyken araç güvenliğini sağlayabilmek için geliştirilen kameralardır. Aracın çeşitli bölümlerine göre üretilmiş güvenlik kameraları bulunmaktadır. Araç içi ve dışı olarak nitelendirebileceğimiz güvenlik kameraları günümüzde son derece gerekli hale gelmiştir. Özellikle büyük şehirlerde kullanılması gerekir. Kamera tarafından kaydedilen görüntüler, araca takılan bir monitörle veya çoğu kayıt cihazında bulunan 3G özelliği ile izlenebilmektedir.

Herhangi bir hırsızlık olayında araçta bulunan güvenlik kamerasına 3G ile bağlanarak aracın konumunu belirleyebilirsiniz. Ayrıca araç içi güvenlik kameraları bu tür olaylar için caydırıcı olabilmektedir.

Araç İçi Güvenlik Kamerası Çeşitleri

1 - IR Dome Kamera

IR Dome Kamera, araç içi güvenlik için gece görüş özelliği sağlamaktadır. Dış görünüşüyle rahatlıkta araç içinde konumlandırılabilir.
Ufak olması nedeniyle fark etmek kolay değildir.

2 - Bullet Kamera

Araç içi güvenlik kameralarında rahat gizlenebilme özelliği olan kameradır. Dome kameraya göre daha zengin özellikler sunar.

3 - Mini Dome Kamera

IR Dome Kameradan farklı olarak gece görüş özelliği bulunmamaktadır. Bunun haricinde benzer özellikler sunar.

4 - Araç İç/Dış Yüzey Montaj Kamerası

Araç içi veya dışında tampon, kapı üstü, ayna altı gibi tüm alanlara monte edilebilen yüzey üstü montajlama yapılabilen kameralardır.

5 - Araç Yan/Arka Kapı Kamerası

Araç içi yan ve arka kapı üzerine monte edilebilen kameralardır. Genellikle gece görüş özelliği bulundurmaktadır.

6 - Araç Ön/Arka Tampon Kamerası

Özel tırnak yapısı sayesinde araç ön veya arka tamponlarına kolayca monte edilen gömme tip kameralardır.

7 -Araç Tampon/Yan Ayna Kamerası

Araç tampon ve yan aynalar için tasarlanmış 170 derece açısına sahip tamamen dış ortam koşullarında çalışabilecek şekilde geliştirilmiş kameralardır.
Özel dizaynı sayesinde tampon ve aynaya kolayca monte edilebilir.

Araç takip sistemleri ile ilgili detaylara geçmeden önce sizlere bu yazıda GPS ve filo takip sistemleri hakkında bilgi vermek istiyorum. İlk olarak GPS (Global Positioning System), dünya üzerinde yer alan yirmi dört uydudan oluşan bir ağı kullanarak istenilen noktanın dünya üzerindeki konumunu belirleme sistemidir.

GPS uydulardan aldığı verileri, uyduların birbirine olan mesafesi, uyduların Dünyaya olan mesafesi gibi ölçütleri kullanarak kullanıcılara mevcut konumlarını belirleme imkânı sağlar. GPS tabanlı araç takip sistemleri de, araç takibi için bu teknolojiden faydalanır. Bunun yanında GSM tabanlı araç takip sistemleri ve GPRS tabanlı araç takip sistemleri de mevcuttur.

Araç takip sisteminden kısaca bahsetmek gerekirse, uzun yıllardan beri filo sahibi şirketler için araçlarını takip ve kontrol edebilmek büyük önem taşımaktadır. Çünkü filolar genişledikçe kontrolü güçleşmiş ve azalan kontrolden ötürü şirketler çeşitli problemlerle karşılaşmışlardır. Bu yüzden, filo takibi şirketler için büyük önem taşımakta ve birçok şirket araç takip sistemi kullanmaktadır. Filo kullanımları dışında küçük çaplı şirketler de araç takip sistemlerini tercih etmekte ve kullandıkları araç takip sisteminde aldıkları veriler ile harcama kalemlerini daha iyi kontrol edebilmektedirler.

Son yıllarda büyük bir hızla gelişen bilgisayar ve internet teknolojiler birçok alanda olduğu gibi şirketlerin filo takibi problemlerine çözüm getirmiştir, araç takip sistemlerinin devreye sokulmasını kolaylaştırmıştır. Bu noktada karşımıza GPS tabanlı araç takip sistemleri çıkmaktadır. Önceleri şirketler araçlarını kilometreleri üzerinden, takip ediyorlardı. Kilometreye dayalı araç takip sistemi, hem tutarlı olmadığından hem de şirketlere sonuçta takip edilen aracın rotası, hızı gibi detayları vermediğinden ötürü verimli değildi. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte gelen araç takip sistemleri, bugün şirketlere filolarından bulunan araçlarla ilgili anlık olarak yakıt tüketimi, konum , hız, motor gücü vb. birçok bilgiyi sunmaktadır.